15 Haziran 2012 Cuma

Ölümü Düşünmek

Bugün, eski bir arkadaşımın öldüğünü öğrendim.
Çok uzun zaman olmuştu görüşmeyeli. Bir daha ne zaman görüşürdük o da meçhul. Ama yakın ya da uzak, fark etmiyor. İnsan bildiği birinin ölümüne inanamıyor. Ya hep başkalarının başına geliyor sanıyoruz, ya da gerçekten görmezden geliyoruz ölümü.

Hayatımız boyunca karşılaşmak istemediğimiz şeyler arasında birinci sırada ölüm. Kendi ölümümüzü aklımızın ucuna bile getirmek istemeyiz zaten, başkalarının ölümü ise "allah korusun"lu onlarca koruma sözcüğünden sonra dillendirilebilir ancak.

Ama ölüm var. Ve her gün milyonlarca insanın doğuyor olması gibi, milyonlarca insan ölüyor. Ve biz bunu arada sırada da olsa, düşünmeliyiz.


Thich Nhat Hanh
 Thich Nhat Hanh, Farkındalığın Mucizesi kitabında nefesin farkında olmanın ve yaptığımız her şeyi yavaşça, hissederek, bilerek, farkında olarak yapmanın mucizelerinden bahseder. Hiçbir duygudan kaçınmamak, her anı sevgiyle kabul etmek, anda olmak bize neler katar, onu anlatır tatlı tatlı. Ölüm ile ilgili de farkındalık geliştirmemizi söyler:

"Ölümün yüzüne bakmalıyız, onu tanımalı ve kabul etmeliyiz, tıpkı yaşama bakıp onu kabul ettiğimiz gibi."

Ölümle ilgili tiksinme ve korkunun üstesinden gelinmesi yaşamı daha kıymetli kılacaktır. Bunun için ölümün üzerinde düşünmekten, ölüm üzerinde meditasyon yapmaktan kaçınmamalı.


Doğum hakkında da her şeyi biliyor olabiliriz, her ince ayrıntıyı, her olasılığı, her bilimsel veriyi aklımıza kazımış olabiliriz. Ama yine de bu, kendi doğumumuzun nasıl olacağı hakkında tam bir kontrol yetkisi vermiyor bize. Tıpkı ölüm gibi.


Ama doğuma hazırlanırken yaptığımız gibi, ölüm fikrine de kendimizi hazırlayabiliriz. Kendimizin bilincinde olarak, ona karşı geliştirdiğimiz tutum ve yargıların farkına vararak, onu usulca yanımıza oturtup hayatımızın bir parçası olduğunu kabullenerek. Oğuz Atay'ın da dediği gibi, belki bahçelerimizde olmalıydı mezarlıklar, ölümü hatırlayabilmemiz için. Ama bu olmasa bile, bunu kendimiz yapabiliriz, ölümü düşünebilir, hayatı daha değerli kılabiliriz.