2 Mayıs 2015 Cumartesi

Doğru konuş!

Doğadan markasının “Kadınlar ne ister?” temalı reklamını görmüşsünüzdür. Yayınlandıktan kısa bir süre sonra sosyal medyada tepki topladı, hakkında kampanyalar başlatıldı ve bu sayede kısa süre içinde firma, reklam için özür diledi. Reklam tüm mecralardan kaldırıldı ve bir özür daha yayınlandı.

İzlemeyenler için özet geçeyim. “Kadınlar ne ister?” diye başlayan reklam, şirin görüntülerle şunu anlatıyor: Kadınlar alışveriş ister, güzel yemekler ister, çanta ister, ayakkabı ister, zayıflamak ister. Bir de o sizin yeşil çayınızdan ister. Yeşil çay kolay, ama diğer istediği şeyler cümle erkek alemine fenalık getirten şeyler. Kadınlar bu klişelerden ibaret...

2 günde 20 binden fazla kişinin bu reklama böyle öfkeyle karşı çıkmasının sebebini anlatacak değilim. Kadınlar olarak, küçültülmenin, kalıplara sokulmanın ne demek olduğunu zaten biliyoruz.

Beni en çok şaşırtan,üzen şeylerden biri de, bu reklam için“ya evet, aynı beni anlatmış!” diyen kadınların da olması. Yorumlara baktığımızda, “eheh evet bütün kadınlar böyle, bu kadarcık” diyen erkekleri anlamak çok zor değil ama bir kadın olarak bunu kabul edip eğlenceli bulmak, benim için hala anlaşılması zor birşey. Üzücü en azından....Yazının devamı için tıklayın!Reklama cevap olarak Zeyno Pekünlü'nün hazırladığı metinle yayınlanan video da bu:Hiç yorum yok:

Yorum Gönder