29 Nisan 2013 Pazartesi

I. Ulusal Doğal Doğum Kongresi'ndeydik


   24-26 Nisan'da İstanbul Üniversitesi Kongre Merkezi'nde düzenlenen Doğal Doğum Kongresi'ne katıldık.
Doğal doğumu destekleyen 400 katılımcı; ebe, hemşire, doktor, doula ve psikolog; 3 gün boyunca konuştuk, dinledik, tartıştık, bilgilendik.
   En heyecan verici misafirlerimizden biri, Fransız doktor Michel Odent… 83 yaşında, kendine has tarzıyla hepimizi ihya etti konuşurken. Yapay oksitosinin doğal doğumun akışını, bebekleri, rahmi ve emme reflekslerini nasıl etkilediği üzerine uzun uzun bilgilendirdi bizi. Kurucusu olduğu Londra’daki Primal Health enstitüsünde yaptığı ve bize örnek olarak sunduğu başka onlarca çalışmaya rağmen hala araştırılacak çok şey  olduğunu söylüyor.

Michel Odent ve doulalar :)

   Kendisiyle öğle yemeği şansı yakalayan iki doula arkadaşıma da doulalar ile ilgili söyledikleri en çok aklımda kalanı. Doğumda mahremiyeti korumaktan, annenin alanını korumaktan sorumlu olduğunu söylüyor doulaların. Yoksa hiç kimsenin, doğumun doğal akışı boyunca anneye ve bebeğe bir katkıda bulunmasına gerek yok diyor…

   Diğer ünlümüz ise Sherry Gilbert. Kendisi, sağlık sorunları nedeniyle bize katılamayan Hypnobirthing’in kurucusu Marie Mongan’ı temsilen bizimleydi. Doğumda kullanılan pozisyonların anneye ve bebeğe nasıl yardımcı olduğunu, doğumun doğal akış ve ritmini desteklemenin yollarını anlattı, pek sevdik onu da…
   Bunun dışında benim de tanışmak istediğim pek çok doktor ve ebe oradaydı, hepsiyle kısa kısa da olsa konuşma, kendilerini dinleme fırsatım oldu.

   Ebe arkadaşlarımızdan bol bol dinledik, günümüzde ne tür zorluklarla karşı karşıya olduklarını, meslek tanımlarının anlaşılamaması ve çeşitli sebeplerle kendi işlerini icra edemiyor olmalarına dertlendik hep beraber. Ama inanıyorum ki, doğumla ilgili anlayışlar değişiyor, ebeler de kendi kutsal vazifelerini tam anlamıyla gerçekleştirebilmek için uygun ortamlar bulacaklar, hak ettikleri saygıyı yeniden kazanacaklar…

   Kongrede gergin anlarımız da olmadı değil tabii… Benim en gergin anım da, “sezaryen ve doğal doğum” başlıklı konuşmasını “yahu ne riske giriyorsunuz, ne güzel sezaryen var, tamam doğal doğum güzel bir şey ama her zaman mümkün değil; sezaryen oranları normal, kötümser olmayın” diye özetleyebileceğimiz bir profesöre verecek bir sürü cevabım varken kalkıp “eee, üslup çok önemli” diye başlayıp lafımın sonunu getirememem ve tamamen yanlış anlaşılmamdı! :) Ama oluyor böyle şeyler işte..
   
   İçsel Doğum Doula Eğitimi’nin güzel eğitmeni, biricik öğretmenimiz, mentorumuz Julia Steils’ın konuşmasını da gururla dinledik. Kendi slaytında “doula ebe değildir” vurgusunu özellikle yapmış olmasına rağmen bazı ebeler tarafından daha sonra “mesleğimiz elimizden gidiyor, durdurun bu doulaları!!” şeklinde galeyana gelinmesi de hepimiz için yoğun anlardan biriydi.
   Doulalık Türkiye’de çok yeni bir kavram, yepyeni bir meslek. Anlaşılmamız için zamana ihtiyacımız olacak elbette. Sadece istiyoruz ki ebeler, onları ne kadar çok desteklediğimizi bilsin ve iş tanımlarımız doğru yapılabilsin. Böyle toplantılar, kongreler ve farklı organizasyonlarda bir araya geldikçe, sayımız arttıkça, biraz da zamanla beslendikçe böyle tartışmaları hatırlamayacağımıza da eminim… Bütün dünyada el ele çalışan doktorlar, ebeler ve doulaların ülkemizde de doğum anlayışının olumlu yönde değişmesine katkıda bulunacak en önemli kişiler olduğunu düşünüyorum.

doktorlar, ebeler ve doulalar el ele :)

***

   Yoğun, yorucu ve keyifli 3 günün ardından yepyeni fikirlerle, sorularla geri döndüm.
   Öğrendiklerimden çok, güven ve inanç getirdim kongreden… Ülkemizdeki anlayışın değişeceğine dair, kadına ve doğuma saygının artacağına dair, pozitif doğumların yaygınlaşacağına dair inancım kuvvetlendi.

   İstanbul Üniversitesi Florence Nightingale Hemşirelik Fakültesi Kadın Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Anabilim Dalı tarafından Florence Nightingale Hemşire Mektepleri ve Hastahaneleri Vakfı’nın desteği ile düzenlenen kongrede emeği geçen herkesin eline sağlık. O güzel enerjiyi, gülen yüzleri asla unutmayacağım…


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder