24 Şubat 2013 Pazar

Ay Halleri

Grandmother Moon by Lynda Hoffman


Adet görmek, aybaşı olmak, regli olmak, mensturasyon… Hala ne diyeceğimizi bilemiyoruz değil mi şu “ay halleri” için?
Sesimizi kısıyoruz ondan bahsederken; üzülüyoruz, rahatsız oluyoruz, bir türlü sevemiyoruz onu…
Uzun zamandır adet görme ile ay arasındaki bağlantılar üzerinde düşünüyor ve çalışıyorum. Hakkında yazmaya karar verince şöyle bir duraksadım, “ne diyeceğim ben şimdi buna? En uygun tabir hangisi?”
Mesela adet olmak,  Arapça’da düzenli olarak tekrarlanan şey anlamına gelen adat’tan türetilmiş. Adet’in bildiğimiz anlamı yani… Regl olmak tabiri dilimize nasıl yerleşmiş bilmiyorum ama onun da kökeni Fransızca  “düzen” anlamına gelen regle kelimesiymiş. Aybaşı ve ay hali, her ay gerçekleşmesini belirtiyor şüphesiz. Mensturasyon ise, daha çok tıpta kullanılan bir tabir, Latince mens-ay’dan geliyor. Ama dilimizde kullanılanların hiçbirinde, o muhteşem, gizemli gök cismi Ay’a doğrudan bir gönderme yok.
Oysa ki kadınlığın bu en önemli fiziksel olayının ve bu ay hallerine bağlı ruh hali değişikliklerinin Ay’la birebir bağlantılı olabileceği hiç aklınıza geldi mi?

Kadının yoldaşı Ay

Eski kadim zamanların kadınları, bu bağlantının farkındaydı. Ay hallerini takip eden, bitkilerini ayın durumuna göre ekip biçen, tırnaklarını ve saçlarını keserken bile Ay’a bakan kadınlardı onlar. Gece yatağa girmeden önce, o gecenin bir dolunay gecesi olup olmadığını muhakkak bilirlerdi. Yapılacak işleri ayın belirli zamanlarında yapacak şekilde düzenlerlerdi. Ay 28 günlük döngüsünü tamamladığında, onlar da döngülerini tamamlarlar ve her Yeni Ay’da yenilenmiş enerjileriyle yaşantılarına devam ederlerdi.
Ay ışığının miktarına göre hormonlar düzenleniyor, kadının ne zaman yumurtlama dönemine gireceği ve ne zaman adet göreceği de buna göre belirleniyor… Böylece her Yeni Ay’da adet gören kadınlar, Dolunay’da yumurtlama dönemine giriyor, döngülerinin farkında olarak, bu döngülere bağlı enerji değişimlerine hazır olarak…
Biz bugün, ruh halimizdeki değişiklikleri, yükselmeleri ve alçalmaları neredeyse takip edemez halde geldik; her tarafta onlarca uyaran var, başımız ağrısa, o gün o ağrıya sebep olmuş olabilecek onlarca neden var!
Acaba biraz yavaşlasak, kendimizi dinler olsak, farkındalığımızı biraz olsun artırıp şöyle bir baksak kendimize ve Ay’a…
Doğal döngülerimizi fark etsek… Ve doğanın kendisiyle uyumlansak… Nasıl olur?

Kırmızı Çadır’da kadın olmak


Red Moon - Miranda Gray
Konuyla ilgili dünyanın pek çok yerinde çalışmalar yapan birçok kadın var. Miranda Gray onlardan biri. Red Moon (Kırmızı Ay) adlı kitabında, kadınların ay döngüleri ile ilişkilerini güçlendirerek daha güçlü olabileceklerini; bu uyumun manevi yönden tam anlamıyla doyurucu olabileceğini ve gündelik yaşantıyı da daha anlamlı, kolay ve düzenli kılabileceğini söylüyor.
Adet gören kadın eğer Ay ile uyum içerisindeyse Yeni Ay zamanı adet görüyor olacak; bu zamanı dinlenerek, diğer kadınlarla vakit geçirerek, içsel yolculuklar ve meditasyon için zaman ayırarak geçirecek… Red Tent’i duydunuz mu? Hani adet gören kadınların toplumdan uzak kalmak için toplandığı Kırmızı Çadırlar… Çook eskilerde kalmış olabilir ama bugün bu geleneği canlandıran ve her Yeni Ay’da kendi yerel Kırmızı Çadırlarında buluşup vakit geçiren kadınlar var.
Her ay başı bunu yapabilsek, kadın-kadına enerjimizi yenilesek, tabir-i caizse “kurtlarımızı döksek”… Yenilenmiş, tazelenmiş ve güçlenmiş olarak ailemize, işimize, gündelik yaşantımıza geri dönsek...

Kadın-kadına uyumlanmak

Beraber çokça vakit geçiren kadınların adet dönemlerinin zamanla birbirine yaklaştığını, hatta bir zaman sonra hepsinin aynı gün adet gördüğünü hiç duydunuz mu?
Bu bir işaret!
Şimdilik yaşadığım yerde kaç kadınla birlikte bir “ay ile uyumlanma operasyonu” düzenleyebilirim bilmiyorum ama en azından, kendi “ay farkındalığı”mı bulmak için çalışmaya başladım bile.
Konuyla ilgilenen, Kırmızı Çadır ruhunu canlandırmak isteyen varsa lütfen bana yazın. Her ay deneyimlerimizi paylaşabileceğimiz, beraber uyumlanabileceğimiz kadın arkadaşlarımız olsun; hem belki bir Kırmızı Çadır’da buluşuruz da Yeni Ay’da!

1 yorum:

  1. Siz kadınlar şanslısınız, ayda bir yaşıyorsunuz, erkekler her gün böyle gerilim içindeler !!!!!

    YanıtlaSil