11 Ağustos 2012 Cumartesi

Doğum Sancıları III - Ne Yapabilirim?


   Pekâlâ, doğum sancıları hakkında az çok bilgilendik, onları anladık ve kabullendik diyelim. Sadece bu bile onlarla olan ilişkimizi doğrudan etkileyebilecek önemli bir faktördür, ama yine de, sancı sancıdır. Nasıl baş edeceğiz?
   Ağrıyı azaltıcı ya da tamamen yok edici medikal yöntemler bir sonraki yazının konusu. Bu yazıda kısaca doğum sancılarıyla başa çıkmak için neler yapılabileceğinden bahsedeceğiz.

Kendini Tanı
   Her insanın ağrı eşiği farklıdır. Acıya ne kadar dayanıklı biri olduğunuzu az çok biliyorsunuzdur. Kadınlar için referans alınabilecek sancılardan biri, adet sancısıdır mesela. Adet dönemleriniz sancılı geçiyorsa, bu sancılar olduğunda ne yapıyorsunuz? Ne iyi geliyor? Ya da herhangi bir ağrı çektiğinizde, baş ağrısı, diş ağrısı, böbrek sancısı vs… Tepkiniz ne oluyor? Neye ihtiyaç duyuyorsunuz?

   Bu ufak tefek ipuçları doğumda sancıyla baş etme yöntemlerinden hangisini seçeceğiniz konusunda size rehberlik eder. Onlarca yöntem vardır ve 9 ay, hepsini deneyip öğrenmek için çok da uzun sayılmaz… Ağrıyla ilişkinizi yeniden keşfetmek, doğuma hazırlık sürecinde size düşündüğünüzden daha fazla yardımcı olacaktır.
   Bu keşif için kullandığımız yöntemlerden biri de buz küpleri. İki elinize aldığınız birkaç buz küpünü 1-2 dakika tutmaya çalışırsınız, buzlar acı verir ancak size zarar vermez.  Buzlar elinizdeyken rahatlama tekniklerini deneyebilirsiniz.

Kararlı Olmak
   Tek başınıza ya da size eşlik edebileceğini düşündüğünüz partnerinizle/dostunuzla oturun ve hayal edin: Kendinizi nasıl doğururken görmek istiyorsunuz? Bir sancı geldiğinde, ne yapıyorsunuz? Başkalarından neler bekliyorsunuz? Sancı anında nelere ihtiyaç duyuyorsunuz?
   Doğum ile ilgili bilgileri, inançları gözden geçirmek de bu süreçte faydalıdır. Oturup doğum ve sancılar ile ilgili inançlarınızı, düşündüklerinizi kısa maddeler halinde, hızlıca, çok düşünmeden yazmak; daha sonra bu inançlarınız üzerinde çalışmanız için size fırsat verecektir.
   Özellikle ilk kez doğum yapacak olan kadınlar için bu biraz zaman alabilir, ama yine de doğum sancıları ile ilgili fikrinizi netleştirebilmek, onlarla nasıl başa çıkılacağı konusunda oldukça yardımcı olacaktır.

Güven Duygusu
   Kendinize ne kadar güvendiğinizi tarttıktan sonra düşünün, partnerinizin desteği konusunda neler hissediyorsunuz? Varsa doğum destekçiniz size ne şekilde yardımcı olacak? Doktorunuza/ebenize ne kadar güveniyorsunuz?
   Doğumdan önce, doğumunuza katılacak kişilerle bunları konuşmanız ve netleştirmeniz, kendinize olan güveninizi de olumlu yönde etkileyecektir. Çekinmeden sorun, doğru soruları sorun. Acıyla baş etmek için tercih edeceğim yöntemleri uygulayabilecek miyim? Doktorum dolaşmama izin verecek mi? Dayanamayacağımı düşündüğümde ağrı kesici alabilecek miyim? Doğum destekçim/doulam hep yanımda olacak mı? Aklınıza gelebilecek her şeyi sorun ve emin olun.
   Doğum sırasında kendinizi güvende hissetmeniz doğumunuzu kolaylaştıracaktır. Daha az stres hormonu demek, daha kısa ve kolay sancılar demek!

Düzenli Pratik
   Doğuma hazırlandığınız süre boyunca tercih edeceğiniz hazırlanma yöntemlerini ciddiye almalısınız. Ağrılarla başa çıkma teknikleri öğreniyorsanız, bunları düzenli olarak uygulamanız ve alışkanlık kazanmanız gerekir. Nasıl nefes alacağınıza doğumda karar veremeyebilirsiniz! Önceden bol bol pratik yapmış olmak, güven duygusu oluşmasına yardımcı olacak ve sancılarla daha iyi başa çıkmanıza yardımcı olacaktır.

Maneviyat, Huzur
   Her kadının muazzam bir iç dünyası vardır... Doğumda yardımcı olabilecek en iyi şeylerden biri, sizi siz yapan şeylerle bağlantı kurmaktır. Dinlediğiniz bir müzik, sevdiğiniz bir resim, yanınızdan ayırmadığınız bir eşyanız, dilinizden düşürmediğiniz dualarınız… Bunların hepsi size her şeyin yolunda olduğu hissini vermeye yarayan şeylerdir. İç dünyanızla hamilelik sürecinde bol bol haşır neşir olmaya fırsatınız olacak, doğururken sizi rahatlatacak olan şeyleri içgüdüsel olarak biliyorsunuz zaten. Bunları bulun. Ve kullanın.

Teknikler
   Doğumda ağrıyı azalttığı bilinen, dünyanın her yerinde kullanılan teknikler vardır. Nefes, dans, yoga hareketleri, masaj, ılık banyo, odaklanma biçimleri; bunlar ve daha fazlası hakkında doğuma hazırlanırken fikir sahibi olabilirsiniz. Seçeceğiniz yöntemlerden birkaçı veya hepsi, doğru bir şekilde uygulandığında, sancılarınızı daha kolay atlatmanızı sağlayacaktır.
   Doğuma hazırlık kurslarına katılarak, konuyla ilgili kitapları okuyarak ya da size rehberlik edecek bir doula eşliğinde bu teknikleri öğrenebilir ve uygulayabilirsiniz. Unutmayın! Bedeniniz ne yapacağını gayet iyi biliyor. Nasıl doğuracağınızı öğrenemezsiniz, yalnızca keşfedebilirsiniz

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder